V úterý 14. 6. 2016 proběhl v Praze první ročník konference UXZ, neboli od uxáků pro uxáky. Hlavní myšlenkou konference bylo přinést zajimávý obsah, který není recyklovaný. Akce se tak obešla bez světových jmen. A my jsme tam byli! Rozhodli jsme se sice na poslední chvíli, ale vůbec toho nelitujeme, a proto se s vámi chceme podělit o nejlepší zážitky.
Konference byla jednodenní, takže nejste přehlceni informacemi a po druhém či třetím dni unaveni. Na programu bylo celkem 8 řečníků. Všechny přednášky stojí za zmínku, my jsme však vybrali 3 pro nás nejzajímavější.
Na startovací čáre nabité nápady začal Michal Maňák @manakmichal z LMC přednáškou Jak snadno a rychle iterovat od nápadu až do finálního produktu.
První myšlenku, kterou nám předal bylo, ať se se díváme za obzory. Lidé umí pojmenovat pouze to, co znají a my se musíme dostat k podstatě problému.
Lidé chtějí rychlejšího koně -> Co ale vlastně chtějí? -> Chtějí rychleji cestovat -> Koně nezrychlím -> Auto
Povzneste se nad vlastní ego a spolupracujte se svým týmem, získáte tak další názory a nápady.
Závěrem pamatujte “Dokud to nevyzkoušíš, nevíš, že nevíš”. A všechny nápady si ihned piště / kreslete, ikdyž se vám zdají šílené, protože “Neúspěch je úspěch, dokud se z něj něco naučíme!” M. Forbes.
Petr Kozlík alias @goatsman z 2Fresh představil svoji 14ti měsíční přeměnu z ajťáka na designéra ve svém talku Jak mi studium interakčního designu ve Švédsku posunulo hranice vnímání digitálního světa.
Během studia vyměnil technologoii za koncept, UI za význam, aplikace a weby za proces. Uvědomil si, že dobrý design je vždy s přesahem.
Svůj mentální framework využívá na školeních a workshopech, kde aplikuje design thinking a pomáhá tak na univerzitách a ve firmách vytahovat kostlivce ze skříně. Naučil se totiž, že spolupráce je důležitá a že UX designér je každý člen týmu.
Jeho přeměnu můžete sledovat a zároveň sdílet vaše zážitky na Twitteru pod hastagem #becomingDesigner.
Na dobrý design s přesahem volně navázali BECA.TECH @BecatechInfo s jejich přednáškou Další rozměr UX: design, který pomáhá lidem.
Na začátku si chtěli jako vedlejšák vyzkoušet principy HCD (Human centered design) během 7 týdenního kurzu a zároveň jejich myšlenka byla pomáhat lidem.
Jako výzvu si vybrali: Jak navrhnout funkční a hezké kalhoty pro vozíčkáře. Rozhodli se však neskončit pouze u certifikátu, ale posunout projekt dál. Jejich cesta tak vedla od výzkumu, designování, prototypy až k prvnímu produktu. Ukázali nám, že HCD funguje i offline.
Z ❤️ UXZ si odnášíme spoustu inspirace, parádních zážitků a motivace do další práce. Fixy a notes vždy po ruce!
Závěrem Velké díky za skvělou organizaci patří Janu Hlaváčovi. Děkujeme také všem řečníkům a těšíme se na další ročník.
Chcete vědět víc? Mrkněte na naše další projekty nebo na nás samotné!
Chcete projednat možnost spolupráce nebo se zeptat na něco, co jste nikde nenašli? Na odpovědi jsme tu my - pište, volejte nebo nás navštivte.
Jak můžeme pomoci?