Poptávka
← Zpět na všechny články blogu

Informujeme: Webmaster od Seznam.cz je venku

  • David Kratochvíl
  • 20. 4. 2017
Informujeme: Webmaster od Seznam.cz je venku

Patříte mezi SEO specialisty? Pak by vám neměla uniknout čerstvá novinka z dílny Seznam.cz - nová pomůcka pro usnadnění odstraňování chyb v procházení webu a nejen to. Pojďme se na horký “seznamácký” výtvor mrknout podrobněji.

Inspiroval se od zkušenější konkurence

S podobným nástrojem totiž vyrukoval již mnohem dříve samotný Google. Původní verze se jmenovala Google Webmaster Tools, později byla přejmenována na Google Search Console. GSC představuje šikovného pomocníka pro všechny správce webů a především SEO specialisty, kteří tak mají přehled nad tím, jak Google pracuje s jejich internetovými stránkami. Díky používání GSC lze vytvářet obsah stránek, který přitahuje pozornost, zajistit si lepší pozice ve vyhledávání a všeobecně se ujistit, že má Google plný přístup k webovému obsahu.

Seznam.cz kopíruje?

Spíše se snaží vyjít vstříc požadavkům SEO specialistům, kteří podobný nástroj u seznamáckého vyhledávače postrádali. Pomocník na zefektivnění práce SEO specialistů, webových analytiků i administrátorů dlouho chyběl i přes výtky těchto odborníků, kteří tak mohli lépe monitorovat, řešit zatížení stránek, odstraňovat chyby (a to i bezpečnostního rázu) jen díky GSC. Seznam zůstával netknutý a odolával až do poslední chvíle. Nakonec bylo upřednostněno rozhraní API před rozhraním webovým, což umožnilo i rychlejší zpracování projektu a následné uvedení do provozu. Jedná se ovšem stále o testovací verzi, v budoucnu je samozřejmě plánováno i další rozšíření a zdokonalení. I když se stále bavíme o pilotní fázi Webmasteru, jsme za seznamácký krok rádi. Je to opravdu posun vpřed, zvláště po tak dlouhé době, kdy se “nic nedělo”.

webmaster_uvod

Jak se Seznam Webmaster pracovat?

Proto, abyste se dostali do daného nástroje a mohli si jej poprvé vyzkoušet, potřebujete mít přístup do Seznam účtu. Ihned po přihlášení postupujte kliknutím na Přidat web. Na své stránky následně umístíte meta tag či soubor, čímž si Seznam ověří, zda můžete daný web skutečně spravovat.

webmaster_registrace

Z dostupných dat poté Webmaster zjistí:

  • pohyb Seznam robota a počet stránek, které navštívil (zaindexoval)
  • kolik stránek je ve výsledcích hledání vydáváno
  • kde dochází k přesměrování
  • chybná hlášení stránek - především jde o počet těchto stránek
Webmaster_data

Veškeré údaje jsou zachyceny prostřednictvím grafů, které naštěstí vynikají svou přehledností. Exkluzivnější data ovšem získáte spíše skrze API. Jde především o informace ke konkrétní stránce, reindexaci, dále se objeví počty stránek atd.

Naše hodnocení:

Nový počin od Seznam.cz hodnotíme velmi kladně, jistě nám a dalším digitálním agenturám v budoucnu velmi ulehčí práci. Co prozatím nejvíce postrádáme? Především detailnější podrobnosti k nalezeným chybám na stránce. Také zpracování API dotazu neprobíhá zcela hladce, o čemž svědčí i řada stížností od uživatelů napříč internetovými fóry a diskuzemi. Vzhledem k tomu, že jde o BETA verzi, věříme, že se zlepšení dočkáme již brzy.

Zatím je vývoj Seznam Webmaster na počátku a samotný nástroj čeká jistě mnoho změn a nové funkce. Určitě budeme vývoj Webmasteru pečlivě sledovat a nadále vás, čtenáře, informovat o nových aktualizacích.

Zdroje a další články k tématu:

https://support.google.com/webmasters/answer/4559176?hl=en

https://reporter.seznam.cz/wm/

http://blog.bloxxter.cz/seznam-spustil-betu-svych-seznam-webmaster-tools/

http://404m.com/2017/04/14/seznam-spustil-vlastni-obdobu-google-webmaster-tools/

Autor

Míša Koutná

Míša Koutná

Vrchní psavec, klávesnicový dravec

Písmenka, ta jsou její! Pěkně si s nimi hrát, ostatních se ptát, pro vás všechno psát a občas si i rýmovat. Oficiálně je copywriterka, ale to zní tak suše! A ona nerada suché znění. Takže o ní mluvme jako o datlici, co už pár let dravě datluje. Plus jedno velké mínus - ničí klávesnice. Ještě, že máme rezervní a o svou porci čtení tak nikdy nepřijdete!

Chcete vědět víc? Mrkněte na naše další projekty nebo na nás samotné!

Kontaktujte nás

Chcete projednat možnost spolupráce nebo se zeptat na něco, co jste nikde nenašli? Na odpovědi jsme tu my - pište, volejte nebo nás navštivte.

Jak můžeme pomoci?